Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 1 lutego trzeba złożyć ZUS IWA

14 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Anna Abramowska

Jeśli organ rentowy zaniży składkę wypadkową, bo otrzymał od płatnika błędne dane, każe mu ją opłacać 
w stawce wyższej o połowę przez cały rok. Argumenty przedsiębiorcy, że nie ponosi za to winy, nie muszą przekonać sądu.

Do 1 lutego br. jest czas na złożenie informacji ZUS IWA za 2015 r. Do ZUS musi ją przekazać każda firma, która prowadziła działalność przez cały ubiegły rok i zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego średnio w miesiącu co najmniej dziesięć osób. Ustawowy termin na dopełnienie tego obowiązku to 31 stycznia. Ponieważ w 2016 r. ostatni dzień tego miesiąca przypada w niedzielę, termin dostarczenia ZUS IWA wydłuża się do poniedziałku 1 lutego.

Płatnikom, którzy taki dokument złożą przynajmniej trzeci raz z rzędu, ZUS ustali i przyśle do 20 kwietnia informację o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, jaka ich będzie obowiązywała w najbliższym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r.

Jeśli płatnik poda w IWA nieprawidłowe dane, ryzykuje, że przez 12 miesięcy będzie musiał opłacać składkę wypadkową o połowę wyższą, niż powinien (patrz ramka Rok na cenzurowanym). Stanie się tak, gdy przez te przekłamania ZUS zaniży stopę procentową daniny. Tak wynika z art. 34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1242 ze zm.; dalej ustawa wypadkowa). Warto zatem sumiennie sprawdzić, czy dostarczana informacja jest poprawna i zawiera prawidłowe dane (>patrz ramka: Jakie uchybienie rodzi sankcje). Nawet mały błąd może płatnika słono kosztować. Ostatnie wyroki pokazują, że linia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament