Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moc gazu z Ameryki

14 stycznia 2016 | Ekonomia
Gazowce z USA już płyną do Europy
źródło: AFP
Gazowce z USA już płyną do Europy

Rozpoczął się dawno oczekiwany eksport gazu ze Stanów Zjednoczonych. Da to wzmocnienie pozycji Europy Środkowej i Wschodniej wobec Gazpromu.

Iwona Trusewicz

W największym amerykańskim gazowym terminalu Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską rozpoczęło się w środę zapełnianie gazowca Energy Atlantic gazem skroplonym. Do końca tygodnia statek opuści port. Według agencji Platts odbiorcą będzie BG Group (koncern finalizuje fuzję z Shellem). Gaz trafi więc najprawdopodobniej do Europy.

Ekspert po swojemu

Do tej pory (od 40 lat) Ameryka prowadziła eksport LNG jedynie z małego zakładu i terminalu na Alasce, ale gaz nie trafiał poza Amerykę Północną. Teraz USA dołączą do walki o gazowe rynki poza granicami swojego kontynentu.

Od momentu, gdy ponad dekadę temu w USA nastąpił boom na gaz z pokładów łupków bitumicznych, firmy wydobywcze nieraz informowały o planach budowy dziesiątków terminali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament