Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratura już nie będzie samodzielna

14 stycznia 2016 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Na szybki awans mogą liczyć młodzi, ambitni i dynamiczni śledczy. Decyzję podejmie nowy prokurator generalny.

Agata Łukaszewicz

Sejm rozpoczął wczoraj prace nad projektem nowej ustawy o prokuraturze i przepisów ją wprowadzających. Debata była burzliwa i trwała kilka godzin. Nowe przepisy muszą wejść w życie do 4 marca 2016 r. Data podyktowana jest kończącą się kadencją Andrzeja Seremeta. Wczoraj także krytyczne stanowiska wobec projektu przedstawili Krajowa Rada Sądownictwa i sam prokurator generalny. Wcześniej negatywnie o propozycjach napisała w uchwale Krajowa Rada Prokuratury.

Co proponuje resort sprawiedliwości

Pierwsza i najważniejsza zmiana to połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nie bez znaczenia są też kolejne. Znika kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze. Prokurator generalny będzie miał całkowitą swobodę w kreowaniu polityki kadrowej. Tak więc, bez względu na kadencję, może odwołać każdego szefa czy funkcyjnego w danej jednostce.

Zniknie Prokuratura Generalna. Powstanie Prokuratura Krajowa, a w niej Wydział do spraw Wewnętrznych, do którego mają trafiać postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów. Znikną też prokuratury apelacyjne – powstaną regionalne.

Przewiduje się likwidację prokuratury wojskowej i zakaz bycia prokuratorem dla osób, które pełniły służbę zawodową, pracowały lub były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament