Prokuratura już nie będzie samodzielna
Na szybki awans mogą liczyć młodzi, ambitni i dynamiczni śledczy. Decyzję podejmie nowy prokurator generalny.
Agata Łukaszewicz
Sejm rozpoczął wczoraj prace nad projektem nowej ustawy o prokuraturze i przepisów ją wprowadzających. Debata była burzliwa i trwała kilka godzin. Nowe przepisy muszą wejść w życie do 4 marca 2016 r. Data podyktowana jest kończącą się kadencją Andrzeja Seremeta. Wczoraj także krytyczne stanowiska wobec projektu przedstawili Krajowa Rada Sądownictwa i sam prokurator generalny. Wcześniej negatywnie o propozycjach napisała w uchwale Krajowa Rada Prokuratury.
Co proponuje resort sprawiedliwości
Pierwsza i najważniejsza zmiana to połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nie bez znaczenia są też kolejne. Znika kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze. Prokurator generalny będzie miał całkowitą swobodę w kreowaniu polityki kadrowej. Tak więc, bez względu na kadencję, może odwołać każdego szefa czy funkcyjnego w danej jednostce.
Zniknie Prokuratura Generalna. Powstanie Prokuratura Krajowa, a w niej Wydział do spraw Wewnętrznych, do którego mają trafiać postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów. Znikną też prokuratury apelacyjne – powstaną regionalne.
Przewiduje się likwidację prokuratury wojskowej i zakaz bycia prokuratorem dla osób, które pełniły służbę zawodową, pracowały lub były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta