Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elastyczniejsze godziny pracy nie zawsze na korzyść

14 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Marcin Wujczyk
dr Marcin 
Wujczyk
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Wujczyk

Koszty związane z wprowadzeniem w zakładzie ruchomego czasu pracy mogą przewyższać jego zalety. Pracodawcy trudniej też wtedy kontrolować godziny aktywności zatrudnionych.

Elastyczny czas pracy nazywany jest też ruchomym czasem pracy. Pracownik ma w nim możliwość rozpoczynania i kończenia pracy o różnych godzinach. Uelastycznienie czasu pracy oznacza zróżnicowanie godzin pracy tak, aby odpowiadały one wymogom pracy w zakładzie oraz potrzebom zatrudnionych.

Dwa warianty

Zgodnie z kodeksem pracy ruchomy czas pracy występuje w dwóch typach. Według pierwszego pracownik rozpoczyna pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach według ustaleń poczynionych przez pracodawcę, np. w poniedziałki o 9.30, a w pozostałe dni o 8.30. Natomiast w drugim wariancie to pracownik ma swobodę wyboru godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w przedziale określonym przez szefa. Przykładowo powinien przyjść do firmy między 7 a 9 i wyjść z niej między 15 a 17.

Pierwsze rozwiązanie ma przede wszystkim ułatwić funkcjonowanie pracodawcy, bo godziny pracy przedsiębiorstwa są dostosowane do potrzeb rynku czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament