Przez czas awarii pracownik wykona inne zadania
Skierowanie do innej pracy nie ma nic wspólnego z przestojem i powierzeniem w tym czasie odmiennych obowiązków. To drugie może trwać znacznie dłużej niż trzy miesiące w roku.
Przestój to okoliczność blokująca świadczenie umówionej pracy. Nie oznacza to jednak, że etatowiec w tym czasie nie może wykonywać innej pracy – tzw. odpowiedniej, za którą otrzyma wynagrodzenie przewidziane dla tymczasowo powierzonych obowiązków.
Nie zawsze procesy pracy przebiegają w sposób niezakłócony. Zdarzają się takie sytuacje, gdy mimo szczerych chęci i gotowości do pracy podwładny nie może wykonywać umówionych obowiązków. Takie przemijające przeszkody w realizacji pracy określa się jako przestój. Przepisy nie definiują tego pojęcia. Przyjmuje się, że jest to nieplanowana przerwa w świadczeniu pracy, wywołana obiektywnym brakiem możliwości wykonywania zadań służbowych z powodów technicznych lub organizacyjnych. Reguluje to art. 81 kodeksu pracy.
Jakie przeszkody
Źródłem przestoju mogą być zdarzenia niezależne od pracownika, pracodawcy, jak i takie sytuacje, w których strony stosunku pracy mogą mieć udział. Do typowych przyczyn przestoju zaliczają się:
- siła wyższa, np. pożar, powódź,
- awaria urządzeń,
- zakłócenia w zasilaniu prądu, wody,
- niewłaściwe warunki atmosferyczne,
- brak należytego bezpieczeństwa i higieny pracy,
- brak materiałów, podzespołów czy narzędzi do pracy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta