Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władztwo planistyczne gminy ma swoje granice

14 stycznia 2016 | Prawo | Aleksandra Tarka

Rada nie mogła w planie miejscowym zakazać stosowania przydomowych oczyszczalni i uzależnić zabudowy mieszkalnej od wykonania kanalizacji.

Samodzielne kształtowanie zagospodarowania własnego obszaru to prawo każdej gminy. Również ta kompetencja nie jest jednak nieograniczona. Ostatnio przypomniał o tym władzom jednej z gmin województwa łódzkiego Naczelny Sąd Administracyjny.

Zakazy i warunki

W sprawie chodziło o uchwałę rady gminy dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze części jednej ze wsi. W planie w rozdziale: „Przepisy szczegółowe w zakresie uzbrojenia", radni nie tylko zapisali, że warunkiem realizacji zabudowy na wskazanych terenach jest wykonanie sieci wodociągowej, zaopatrującej docelowo tereny w wodę z ujęcia gminnego. Dalej plan zakazał stosowania przydomowych oczyszczalni ścieków i uzależnił zabudowy od wykonania sieci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament