Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu nie chodzi o jeden gatunek

14 stycznia 2016 | Kraj | Tomasz Słomczyński
Minister Marek Gróbarczyk przekonuje, że w ekologicznych dyskusjach „chodzi tak naprawdę o jeden gatunek ptaka”
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Minister Marek Gróbarczyk przekonuje, że w ekologicznych dyskusjach „chodzi tak naprawdę o jeden gatunek ptaka”

Przekopanie Mierzei Wiślanej zrodzi znacznie więcej problemów z ochroną środowiska, niż to przedstawia minister gospodarki morskiej.

Ptaki tracące siedliska, uwolnienie zanieczyszczeń i mułu, który utrudni zwierzętom zdobywanie pokarmu i rozmnażanie się. O tych związanych z przekopaniem Mierzei zagrożeniach czytamy w rządowym dokumencie wysłanym do Brukseli.

Stałe pogłębianie

Mowa o przygotowanej we wrześniu 2015 r. przez naukowców obszernej analizie, tzw. prognozie oddziaływania na środowisko. Jest ona podstawą dla polsko-unijnych rozmów o ekologicznych skutkach ewentualnej inwestycji. Z Brukselą musimy o tym rozmawiać, bo przekop miałby się znaleźć na terenach chronionych Natura 2000.

Inwestycja jest rozważana od lat, ale – jak pisaliśmy w ostatnich dniach – rząd PiS jest zdeterminowany, by ją przeprowadzić. Przekopanie Mierzei ma m.in. otworzyć dla statków wpływających na Zalew Wiślany drogę niezależną od Rosji i służyć bezpieczeństwu państwa.

Jakie będą skutki ekologiczne? Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził ostatnio, że w dyskusji o nich „chodzi tak naprawdę o jeden gatunek ptaka". To nieprawda.

Najwięcej problemów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament