Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalne stawki w górę

14 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Anna Jabłońska
Anna
 Jabłońska
źródło: materiały prasowe
Anna
 Jabłońska
Minimalna płaca w zależności od etatu
źródło: Rzeczpospolita
Minimalna płaca w zależności od etatu
Rozliczenie pensji minimalnej 1850 zł  (przy założeniu prawa do stosowania kwoty zmniejszającej zaliczkę i podstawowych kosztów uzyskania przychodów)
źródło: Rzeczpospolita
Rozliczenie pensji minimalnej 1850 zł (przy założeniu prawa do stosowania kwoty zmniejszającej zaliczkę i podstawowych kosztów uzyskania przychodów)
Wysokość wybranych świadczeń zależnych od płacy minimalnej od stycznia 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
Wysokość wybranych świadczeń zależnych od płacy minimalnej od stycznia 2016 r.

W 2016 roku najniższe wynagrodzenie wzrosło o 100 zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Ta podwyżka pociąga za sobą podniesienie również innych należności przysługujących pracownikom, obciążających finanse firm.

Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenie minimalne za pracę wzrosło do 1850 zł brutto. Stawka ta należy się pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i jest odpowiednio niższa dla zatrudnionych na część etatu. Wysokość minimalnego wynagrodzenia dla niepełnoetatowców ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę stawkę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (art. 8 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Przykład

Od 4 stycznia 2016 r. zatrudniono pracownika na 2/5 etatu. W styczniu br. wymiar czasu pracy dla pracownika pełnoetatowego wynosi 152 godziny. Minimalne wynagrodzenie brutto za styczeń dla pracownika zatrudnionego na 2/5 etatu nie może być niższe niż 740 zł, zgodnie z wyliczeniem:

Stawka za 1 godzinę pracy: 1850 zł : 152 godz. = 12,17 zł.

Wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na 2/5 etatu: 2/5 etatu × 152 godz. = 60,80 godz.

Wynagrodzenie brutto: 60,80 godz. × 12,17 zł = 740 zł.

W pierwszym roku pracy

Wynagrodzenie pracownika w jego pierwszym roku pracy w życiu nie może być niższe niż 80 proc. pełnej stawki. Zatem osoba, która jeszcze nie ma rocznego stażu, w 2016 r. nie może zarobić mniej niż 1480 zł brutto miesięcznie (80 proc. z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament