Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emigracja nie ma służyć turystyce socjalnej

14 stycznia 2016 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz
Tomasz Sancewicz, 
radca prawny, Senior Associate, Kancelaria CMS
źródło: materiały prasowe
Tomasz Sancewicz, 
radca prawny, Senior Associate, Kancelaria CMS

Bez zawodu i pieniędzy na utrzymanie obywatel UE ma małe szanse na świadczenia socjalne w innym kraju Unii. Można ich odmówić osobie, która przyjechała bez zamiaru znalezienia pracy i bez możliwości utrzymania się.

W wyroku C-333/13 z 11 listopada 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) musiał rozstrzygnąć drażliwą kwestię. Chodziło o to, czy obywatel Unii, który wyemigrował do innego państwa członkowskiego może się domagać – na równi z obywatelami tego kraju – świadczeń socjalnych dla osób poszukujących pracy. Szukając odpowiedzi na to pytanie, Trybunał przyglądał się dwóm aktom unijnym, tj. dyrektywie 2004/38/WE o prawie do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich oraz rozporządzeniu 883/2004 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W czym problem

Dwójka obywateli rumuńskich – matka z małoletnim synem – przyjechała do Niemiec, do rodziny. Matka nie miała wykształcenia ani wyuczonego zawodu. Nigdy też nie pracowała. Utrzymywała ją rodzina mieszkająca w Niemczech. Po roku pobytu chciała skorzystać ze świadczenia dla osób poszukujących pracy. Wystąpiła do niemieckich władz ze stosownym wnioskiem i poprosiła o wypłatę środków na pokrycie kosztów jej utrzymania.

Niemiecki urząd jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament