Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy księgować odszkodowanie otrzymane z AC

14 stycznia 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
Zapisy w księdze przychodów i rozchodów w grudniu 2015 r.
źródło: Rzeczpospolita
Zapisy w księdze przychodów i rozchodów w grudniu 2015 r.

Na podstawie potwierdzenia przelewu wpłaty od towarzystwa ubezpieczeniowego przedsiębiorca powinien sporządzić dowód wewnętrzny. Należy go ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pod datą wpływu pieniędzy na konto.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych (skala podatkowa). W listopadzie 2015 r. jego samochód firmowy (środek trwały) został uszkodzony w wypadku drogowym. Auto było objęte ubezpieczeniem dobrowolnym AC. 28 grudnia 2015 r. towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC w wysokości 4200 zł. Otrzymanie odszkodowania potwierdza decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego z 14 grudnia 2015 r. Kiedy należy ująć przychód z tytułu odszkodowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników sprzedających towary i usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).

Przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT).

Otrzymane odszkodowanie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament