Odszkodowanie niższe o roszczenie pracodawcy
Pracodawca jest uprawniony do potrącenia własnej wierzytelności z odszkodowaniem należnym pracownikowi z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Do odszkodowań pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie znajduje zastosowania art. 87 § 1 kodeksu pracy.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12).
Pracownik po rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę wystąpił do sądu rejonowego z pozwem o odszkodowanie przeciwko swojemu dotychczasowemu pracodawcy. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków względem pracownika (art. 55 § 11 k.p.). W pozwie pracownik domagał się od pracodawcy zapłaty niewiele ponad 12 tys. zł tytułem odszkodowania oraz należności z tytułu odsetek od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia. W toku postępowania pracodawca zgłosił zarzut potrącenia wierzytelności pracownika z własną wierzytelnością z tytułu odszkodowania za szkodę wyrządzoną mu wskutek nienależytego wykonania przez powoda obowiązków pracowniczych w wysokości ponad 9 tys. zł.
Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy na rzecz pracownika w całości zgłoszone przez niego w pozwie roszczenie, uznając zarzut potrącenia wzajemnych wierzytelności za nieskuteczny. Sąd I instancji stanął na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta