Inspektorzy pilnują legalnego zatrudnienia
ROZMOWA | Powierzanie pracy na podstawie kontraktów cywilnych w sytuacjach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, wynika z przekonania pracodawców o bezkarności obchodzenia przepisów – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.
Rz: Czy sprawdzając legalność zatrudnienia u przedsiębiorcy, inspektor pracy weryfikuje w konkretnym przypadku zasadność zawierania umowy o dzieło czy zlecenia?
Danuta Rutkowska: Każda kontrola, niezależnie od tego, czy jest to tzw. planowa wynikająca z przyjętego na dany rok programu działania, czy tzw. skargowa, mająca związek z otrzymaną skargą, może zakończyć się nałożeniem mandatu na pracodawcę czy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Będzie tak wtedy, gdy inspektor stwierdzi wykroczenie przeciwko prawom pracownika w zakresie sposobu zatrudnienia. W myśl art. 22 § 1 kodeksu pracy niedopuszczalne jest zawieranie umów prawa cywilnego w warunkach, gdy praca jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. W takiej sytuacji jest wymóg zawarcia z zatrudnionym umowy o pracę.
I to jest dziś dla nas zasadniczy problem – powierzanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych w sytuacjach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Wynika to nie tylko z chęci obniżenia kosztów, ale także przekonania pracodawców o bezkarności postępowania stanowiącego obejście przepisów.
Podważenie przez inspektora pracy zasadności umowy cywilnoprawnej wymaga skomplikowanego dowodu, a powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy kierowane do sądów nie zawsze są skuteczne w walce z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta