Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspektorzy pilnują legalnego zatrudnienia

14 stycznia 2016 | Praca i ZUS
źródło: materiały prasowe

ROZMOWA | Powierzanie pracy na podstawie kontraktów cywilnych w sytuacjach, w których powinna być zawarta 
umowa o pracę, wynika z przekonania pracodawców o bezkarności obchodzenia przepisów – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Rz: Czy sprawdzając legalność zatrudnienia u przedsiębiorcy, inspektor pracy weryfikuje w konkretnym przypadku zasadność zawierania umowy o dzieło czy zlecenia?

Danuta Rutkowska: Każda kontrola, niezależnie od tego, czy jest to tzw. planowa wynikająca z przyjętego na dany rok programu działania, czy tzw. skargowa, mająca związek z otrzymaną skargą, może zakończyć się nałożeniem mandatu na pracodawcę czy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Będzie tak wtedy, gdy inspektor stwierdzi wykroczenie przeciwko prawom pracownika w zakresie sposobu zatrudnienia. W myśl art. 22 § 1 kodeksu pracy niedopuszczalne jest zawieranie umów prawa cywilnego w warunkach, gdy praca jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. W takiej sytuacji jest wymóg zawarcia z zatrudnionym umowy o pracę.

I to jest dziś dla nas zasadniczy problem – powierzanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych w sytuacjach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Wynika to nie tylko z chęci obniżenia kosztów, ale także przekonania pracodawców o bezkarności postępowania stanowiącego obejście przepisów.

Podważenie przez inspektora pracy zasadności umowy cywilnoprawnej wymaga skomplikowanego dowodu, a powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy kierowane do sądów nie zawsze są skuteczne w walce z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament