Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska B w pułpace stagnacji

14 stycznia 2016 | Ekonomia
Od 2000 r. poziom zamożności rósł najszybciej w woj. dolnośląskim, najwolniej – w zachodniopomorskim
źródło: Rzeczpospolita
Od 2000 r. poziom zamożności rósł najszybciej w woj. dolnośląskim, najwolniej – w zachodniopomorskim

Choć do biedniejszych województw trafiło więcej funduszy unijnych
niż do tych bogatszych, to różnice w poziomie zamożności pogłębiają się.

Anna Cieślak-Wróblewska

Mniej zamożne regiony Polski wschodniej nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia.

W 2014 r. – jak wynika z ostatnio opublikowanych danych GUS na temat PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w poszczególnych województwach – rozwarstwienie w poziomie PKB per capita zwiększyło się w porównaniu z 2013 r. Ten wzrost nie był wielki, ale potwierdził kontynuację trwającego już od kilkunastu lat wyraźnego trendu pogłębiania się różnic między najbogatszymi a najsłabszymi regionami, utrwalający podział na Polskę A i Polskę B.

W 2000 r. PKB per capita w woj. mazowieckim (najzamożniejszym w Polsce) był 2,13 razy wyższy niż w woj. lubelskim (najuboższym w Polsce ), w 2007 r. – 2,21 razy, w 2014 r. – już prawie 2,3 razy. Ale wartość PKB (także w przeliczeniu na mieszkańca) na Mazowszu wzrosła od 2000 r. o ok. 140 proc., a na Lubelszczyźnie o 124 proc.

Bez szans na awans

Nie lepiej jest z pozostałą piątką Polski wschodniej. Woj. warmińsko-mazurskie niemal co roku (od 2000 r.) pogłębiało dystans do średniej krajowej. Woj. świętokrzyskie z kolei miało szansę awansować do wyższej ligi, bo do 2008 r. nadganiało dystans, jednak po tym okresie było już coraz gorzej. Niepokojąca jest też sytuacja woj. zachodniopomorskiego, które w 2000 r. należało do piątki najbogatszych, dziś zajmuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament