Przełom roku utrudnia potrącenia z pensji
Ujęcia z wynagrodzenia wypłaconego po nowym roku wymagają stosowania nowej kwoty wolnej od potrąceń. Dotyczy to również sytuacji, gdy chodzi o wypłatę składników – za okresy miesięczne lub dłuższe – należnych za ubiegły rok.
Pracodawcy zobowiązani do potrącania z pensji pracowniczych określonych należności muszą ściśle przestrzegać ograniczeń wyznaczonych głównie przez regulacje kodeksowe. Mają więc m.in. prawidłowo wyznaczać kwotę wolną od potrąceń, która stanowi istotny element ochrony wynagrodzenia i jest gwarantem pewnego minimum bytowego pracownika.
Szczególnie kłopotliwy w tym zakresie jest przełom roku. Firmy, które opłacają swych podwładnych z przesunięciem na kolejny miesiąc, w okresie grudzień – styczeń muszą odpowiedzieć na pytania:
- którą kwotę wolną zastosować – czy tę z grudnia poprzedniego roku, czy może już nową z miesiąca wypłaty, oraz
- jak w tym kontekście wygląda sprawa z egzekucją prowadzoną ze składników za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie / nagrody kwartalne/ roczne), przysługujących jeszcze za 2015 r., a wypłacanych już w 2016 r.
Właściwe rozstrzygnięcie tych kwestii pozwoli uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji będących następstwem pomniejszania pensji niezgodnie z przepisami. Niestety kodeks pracy nie przychodzi tu z pomocą.
Pochodna kilku elementów
Na wysokość kwoty wolnej od potrąceń oddziałuje kilka czynników, co pokazuje >poniższa tabela.
Decyduje data wypłaty
Coroczna zmiana płacy minimalnej zmusza do:
- rekalkulacji kwot wolnych od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta