Euro i dolar powyżej 4 złotych
W najbliższym czasie nie należy liczyć na wyraźny spadek cen walut
Grzegorz Siemionczyk
Od kilku dni za euro, dolara oraz franka szwajcarskiego trzeba zapłacić ponad 4 zł. Takiego układu kursów od denominacji złotego jeszcze nie było. Dotąd zwykle tylko kurs euro oscylował wokół 4 zł, ale dolar i frank były tańsze. Jak długo taka sytuacja – niekorzystna dla polskich konsumentów, turystów oraz posiadaczy kredytów walutowych – może się utrzymać? Większość analityków oczekuje, że w ciągu roku złoty nieco się umocni. Ale zachowanie walut w krótszej perspektywie jest niepewne.
Globalne wiry
Złoty osłabia się wobec głównych walut systematycznie od wiosny 2015 r. Jesienią ta tendencja przybrała jednak na sile. W minionych trzech miesiącach polska waluta straciła wobec dolara 8 proc., wobec euro 3,2 proc., a wobec franka 3,4 proc.
– Najważniejszym czynnikiem, który osłabia złotego, jest wzrost niechęci do ryzyka na globalnych rynkach finansowych – tłumaczy Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
Pogorszenie nastrojów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta