Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana formy, ale podatnik nie nowy

14 stycznia 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Krzysztof Modzelewski
źródło: materiały prasowe
Krzysztof Modzelewski

Spółce kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej przez osobą fizyczną nie przysługuje prawo do ulgi z tytułu zakupu nowych kas rejestrujących.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 listopada 2015 r. (I SA/Ke 686/15).

Stan faktyczny

Spór w sprawie dotyczył wykładni ustawy o VAT w zakresie zwrotu kwot wydatkowanych na zakup nowych kas rejestrujących przez spółkę powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności.

Z wniosku o interpretację wynikało, że przekształcenie nastąpiło w październiku 2014 r. na podstawie art. 551 w zw. z art. 584 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Zmiana formy prawnej, a w konsekwencji nazwy, nie miała wpływu na kontynuację działalności. Zgodnie z k.s.h. spółka jest prawnym następcą przekształcanego przedsiębiorcy, wchodzi w jego prawa i obowiązki oraz przejmuje wszelkie jego zobowiązania (sukcesja generalna).

Z wniosku wynikało, że jako osoba fizyczna podatnik prowadził w ramach działalności około 90 sklepów, w których zgodnie z art. 111 ustawy o VAT używane były kasy rejestrujące. Z chwilą przekształcenia kasy były wykorzystywane w spółce. W grudniu 2014 r. spółka wprowadziła we wszystkich miejscach prowadzenia działalności nowe kasy, zaprzestając jednocześnie wykorzystywania starych.

Spółka spytała, czy na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT przysługuje jej zwrot kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących zgłoszonych na dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament