Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska zyska na wolnym handlu

14 stycznia 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Steve Verheul | Umowa między UE i Kanadą byłaby korzystna dla wszystkich – twierdzi kanadyjski negocjator.

Rz: Minął ponad rok, od kiedy zakończyły się negocjacje między Kanadą a UE w sprawie porozumienia handlowego, znanego jako kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA). Kiedy zacznie ono obowiązywać?

Steve Verheul: Ostatni etap negocjacji zakończył się w sierpniu ub.r., a liderzy obu stron zaaprobowali porozumienie miesiąc później. Od tego czasu tekst weryfikują prawnicy, aby sprawdzić, czy odzwierciedla on intencje negocjatorów. Ten etap prac nad CETA trwa nieco dłużej, niż zakładaliśmy, ale dobiega końca. Wkrótce rozpocznie się proces tłumaczenia umowy na wszystkie języki UE, który powinien zająć około trzech–czterech miesięcy. Wtedy będzie mogła ruszyć procedura ratyfikacji. Najpierw umowa trafi do Rady UE, potem do Parlamentu Europejskiego, a na końcu do legislatur krajów członkowskich.

Gdy kształt umowy został uzgodniony, uchodziła ona za wzorzec porozumienia handlowego między UE a USA (tzw. TTIP). Tymczasem to negocjacje w sprawie tego drugiego, rozpoczęte w 2013 r., zwróciły uwagę opinii publicznej na zapisany w obu umowach mechanizm rozstrzygania sporów między firmami a rządami, tzw. ISDS. Wielu europosłów domaga się zmiany tych postanowień. Czy Kanada jest gotowa na renegocjację CETA?

Nie sądzimy, aby renegocjacja umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10343

Wydanie: 10343

Spis treści
Zamów abonament