Kto odpowie za usunięcie gruzu z nieruchomości
To posiadacz gruntu, a nie transportujący odpady, ma obowiązek usunąć je na żądanie miasta.
Prezydent Krakowa nakazał wspólnikom Tomaszowi J., Adamowi R. prowadzącym firmę przewozową usunąć hałdę ziemi i gruzu. Dał im na to sześć miesięcy.
Trzeba wywieźć i już
Od decyzji odwołali się do samorządowego kolegium odwoławczego przedsiębiorcy i Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Ci pierwsi zarzucili, że ustalenia faktyczne są błędne i to nie oni są posiadaczami odpadów.
SKO utrzymało w mocy decyzję prezydenta Krakowa. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, kolegium wskazało, że zaskarżona decyzja została wydana na podstawie art. 26 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Zgodnie z tym przepisem posiadacz odpadów ma obowiązek niezwłocznie je usunąć z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.
Jeżeli tego nie zrobi, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta decyzją wydawaną z urzędu nakaże ich usunięcie. W decyzji określi w szczególności:
- termin usunięcia odpadów;
- ich rodzaj;
- sposób usunięcia.
Kolegium podzieliło ustalenie prezydenta Krakowa, że posiadaczami odpadów są Tomasz J. i Adam R. Nasyp bowiem powstał z materiału przywiezionego przez nich w ramach prowadzonej działalności, a pochodził z budowy biurowca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta