Nadwyżki w towarze nie skorygują kosztów
Jeśli z wyjaśnienia różnic inwentaryzacyjnych wynika, że firma faktycznie posiada więcej sztuk zapasów, niż to wynika z ewidencji, to ich wartość powinna wykazać jako przychód podatkowy.
Czy ujawnione w trakcie inwentaryzacji (spisu z natury) nadwyżki remanentowe towarów handlowych należy zaliczyć do przychodów?
Ustawa o CIT nie definiuje wprost przychodów podatkowych. Zgodnie jednak z ugruntowanym poglądem, do tej kategorii należą wszelkie przysporzenia podatnika, mające charakter definitywny, powiększające jego aktywa, którymi może on rozporządzać jak własnymi, jeżeli nie zostały ujęte w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT. Wyliczenie wartości majątkowych zaliczanych do przychodów podatkowych zawiera art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności" świadczy o tym, że jest to katalog otwarty.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 14 ustawy o CIT, są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta