Jak liczyć majątek niepoliczalny
Firmy, które w tym roku będą inwentaryzować nieruchomości zaliczone do środków trwałych, powinny zastosować procedurę uproszczoną, czyli porównać dane ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami.
Sporządzenie sprawozdania finansowego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia inwentaryzacji. Jest to proces, którego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: jakimi aktywami faktycznie dysponuje dana jednostka oraz czy te aktywa, które wykazano w księgach rachunkowych, i w przygotowanym na ich podstawie sprawozdaniu finansowym, faktycznie istnieją. Ponadto, przeprowadzając inwentaryzację, możliwa jest ocena stanu tych aktywów i wyciągnięcie wniosków odnośnie do ich wartości oraz użyteczności.
Istota procesu
W efekcie inwentaryzacja powinna się przyczynić do nadrzędnego celu sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (uor) – tzn. rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego danej jednostki. Aby ten cel osiągnąć, konieczne jest wykazanie w sprawozdaniu finansowym majątku firmy, który faktycznie istnieje, i temu właśnie służy inwentaryzacja.
W potocznym rozumieniu inwentaryzacja kojarzy się z fizycznym liczeniem, mierzeniem, ważeniem czy jakimkolwiek innym sposobem pomiaru według najbardziej adekwatnej jednostki poszczególnych składników majątku. Wyniki tego liczenia są skrupulatnie zapisywane najczęściej w papierowych arkuszach spisowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta