Prawo restrukturyzacyjne: sukces czy porażka?
Skuteczna restrukturyzacja powinna być prosta, szybka i tania. Inaczej próba pomocy okaże się porażką, bez względu na intencje. Nowe prawo tego nie gwarantuje – pisze ekspert.
Długo oczekiwana ustawa – Prawo restrukturyzacyjne okazała się kompletną porażką, choć miała przynieść rewolucję w postępowaniach upadłościowych, które w obecnym otoczeniu prawnym niemal w każdym przypadku kończą się likwidacją działalności danego podmiotu.
Jak czytamy w art. 3 ustawy, „Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami (...)". Cel szczytny, ale same chęci nie wystarczą. Twórcom ustawy zabrakło bowiem umiejętności pisania ze zrozumieniem...
Spece od upadłości
Wśród autorów ustawy nie brakło wybitnych specjalistów, w tym m.in. najwybitniejszych w Polsce sędziów upadłościowych. Ale upadłość to nie to samo co restrukturyzacja. Jeśli faktycznie chcemy stworzyć skuteczne narzędzia prawne do pomocy przedsiębiorcom zagrożonym upadłością, musimy przynajmniej trochę wczuć się w rolę. Zarządzanie firmą, której osiągane przychody są w sposób istotny niższe od kosztów, przypomina trochę klimat prowadzenia biznesu na polu bitwy. Na dodatek przedsiębiorca znajduje się pod stałym ostrzałem. „Strzelają" do niego niemal wszyscy, z którymi dana firma prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta