VAT przy sprzedaży: różne interpretacje przepisów
Choć regulacje dotyczące rozliczenia VAT przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości odwołują się do chwili otrzymania zapłaty, nadal są wątpliwości dotyczące ich stosowania – pisze sędzia.
Problemy poruszone w wystąpieniu Krajowej Rady Komorniczej skierowanym do ministra finansów związane z realizacją przez komorników sądowych obowiązków płatnika VAT przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości wynikają bez wątpienia z braku precyzyjnych przepisów wykonawczych do regulacji ustanawiającej komornika płatnikiem tego podatku. Postulat wprowadzenia jasnych rozwiązań dostosowanych do specyfiki postępowania egzekucyjnego z nieruchomości należy poprzeć. Uwagi poczynione w niniejszym artykule koncentrować się będą na tym zakresie stanowiska Krajowej Rady Komorniczej, który odnosi się do kwestii terminu, w jakim komornik powinien przekazać kwotę VAT na rachunek organu podatkowego.
Słuszny postulat
Przedstawiona wykładnia art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. c. ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej u.p.t.u.), jak również analiza wcześniejszego stanu prawnego odwoływać się będą do specyfiki postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.
Niemniej jednak należy wnioskować do ustawodawcy, aby rozważył, czy treść obecnej regulacji nie powinna być doprecyzowana, względnie uzupełniona przepisami wykonawczymi. Przede wszystkim jednak, mając na uwadze wskazaną w wystąpieniu Krajowej Rady Komorniczej skalę egzekwowanych kwot w drodze egzekucji z nieruchomości (rocznie blisko 1 mld zł), warto poddać analizie to, czy dla tej formy dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta