Chrzan znad Warty chce iść w ślady oscypka
Bogata oferta kulinarna to jedna z wizytówek regionu łódzkiego. Na odkrycie czeka jeszcze wiele specjałów.
– Historia sprawiła, że województwo łódzkie jest tyglem kulturowym, w którym wymieszane zostały tradycje – także kulinarne – kilku narodowości, głównie polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Jedną z kulinarnych wizytówek Łodzi jest zalewajka, czyli gęsta zupa warzywna z kawałkami boczku, kiełbasy oraz ziemniaków.
– Na naszych stołach często goszczą też słynne prażoki ze skwarkami, kluski żelazne zwane też szarymi, gęsie pipki, kugiel, knedle z truskawką podane z młodą kapustą, czyli słynne danie bałuciarskie – wyjaśnia Kamila Szymczak z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.
Prosta, ale smaczna
Słynna zalewajka jest jednym z 89 specjałów z regionu łódzkiego, które do tej pory trafiły na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Z taką liczbą wpisów w styczniu 2016 roku województwo zajmowało siódme miejsce w Polsce. W sumie na ministerialnej liście było wówczas ponad 1,5 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta