Hala przeznaczona na wynajem nie jest środkiem trwałym
Składnik majątku wykorzystywany wcześniej w podstawowej działalności firmy, ale w związku ze zmianą jej profilu przekwalifikowany do kategorii inwestycji, można wyceniać według dotychczas stosowanych zasad lub według wartości rynkowej.
Dorota Majewska
Spółka posiada halę magazynową. W związku ze zmianą profilu naszej działalności, chcemy ją wynajmować spółce prowadzącej hurtownię. Czy sytuacja ta wymusza na nas przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji? Jeśli tak, to w jakiej wartości wykazać to przekwalifikowanie? Czy halę magazynową musimy w dalszym ciągu amortyzować? – pyta czytelnik.
Na zmianę profilu działalności spółki mogą wpłynąć różne sytuacje. Skutkuje to m.in. tym, że niektóre środki trwałe przestają być wykorzystywane w podstawowej działalności gospodarczej. Zarząd powinien w takiej sytuacji zdecydować, czy dane aktywa sprzedać czy np. wynajmować. Decyzja o wynajmowaniu nieruchomości powoduje, że spółka staje się posiadaczem składnika aktywów, z którego czerpie korzyści ekonomiczne w postaci czynszu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości i (dalej: uor) aktywa posiadane przez spółkę w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, czy to z przyrostu wartości, uzyskania przychodu w wartości odsetek, dywidend czy innych pożytków, są kwalifikowane jako inwestycja. W związku z tym nie można takiego składnika aktywów kwalifikować jako środek trwały >patrz ramka.
Środki trwałe spółka wykorzystuje na własne potrzeby
Środki trwałe to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta