VAT od importu usług jest neutralny dla czynnego podatnika
Przedsiębiorca, który kupuje usługi od zagranicznych kontrahentów i jest zobowiązany do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, ma prawo do odliczenia podatku, który jednocześnie wykaże jako należny od tej transakcji.
W wydaniu „Eksperta Księgowego" z 27 stycznia opisaliśmy zasady ustalania obowiązku podatkowego i podstawy opodatkowania przy imporcie usług. Dziś zostaną omówione kolejne zagadnienia. Czynni podatnicy VAT (usługobiorcy) powinni wykazać import usług w prowadzonej przez siebie pełnej ewidencji VAT (za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego). Nie istnieje jeden obowiązujący sposób prowadzenia tej ewidencji oraz ujmowania w niej importu usług. Import usług może być zatem wykazywany w „zwykłym" rejestrze sprzedaży/zakupów albo w specjalnie w tym celu utworzonym rejestrze importu usług.
Uwaga! Obowiązek wykazywania importu usług w ewidencji VAT nie dotyczy podatników VAT zwolnionych:
- podmiotowo (na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, dotyczącego drobnych przedsiębiorców) lub
- przedmiotowo (na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).
Na podatnikach VAT zwolnionych nie ciąży więc obowiązek uwzględnienia importu usług w prowadzonej ewidencji uproszczonej. Nie muszą oni także zakładać w tym celu specjalnej ewidencji.
Który okres jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta