W jaki sposób zmiana kursów wpłynie na rozliczenia
Importer usług, który stosuje metodę rachunkową ustalania różnic kursowych, w rachunku podatkowym uwzględni ich kwoty dotyczące zobowiązania, również w części stanowiącej należny (naliczony) VAT.
W związku z importem usług może pojawić się konieczność ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym. Podmioty prowadzące księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe dla celów podatku dochodowego według metody bilansowej (art. 14b ust. 2 ustawy o PIT; art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT) lub podatkowej (art. 24c ustawy o PIT; art. 15a ustawy o CIT).
Także z wyceny
Metoda bilansowa (księgowa) rozliczania różnic kursowych dla celów podatku dochodowego sprowadza się do tego, że różnice kursowe ustalone w księgach rachunkowych na podstawie przepisów prawa bilansowego są równocześnie uwzględniane podatkowo. Podatnicy, którzy wybrali tę metodę, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe:
- zrealizowane, powstające przy zapłacie w walucie obcej, jak i
- niezrealizowane, wynikające z memoriałowej wyceny składników aktywów i pasywów, a także z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, transakcje zapłaty zobowiązań wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
- faktycznie zastosowanym w tym dniu, lub
- gdy nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta