Fundusz darował dług, spółka musi zapłacić podatek
Kwota umorzonej pożyczki to przychód, a nie nieodpłatne świadczenie. W konsekwencji nie korzysta ze zwolnienia w CIT, nawet jeśli jest obwarowane warunkiem dotyczącym przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków.
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że zawiera z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) umowy pożyczki na realizację konkretnego przedsięwzięcia. Kontrakty przewidują możliwość umorzenia pożyczek po spełnieniu określonych warunków.
Firma miała wątpliwości, czy nieodpłatne świadczenie, jakie otrzyma w wyniku umorzenia pożyczek z WFOŚiGW, przeznaczone na sfinansowanie konkretnych przedsięwzięć, będzie podlegało zwolnieniu z CIT.
Sama uważała, że umorzenie pod warunkiem przekazania uzyskanych w ten sposób środków na inne przedsięwzięcie w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie nieodpłatnym świadczeniem zwolnionym z podatku na podstawie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT.
Fiskus był innego zdania. Odpowiedział, że kwota umorzonej pożyczki nie będzie stanowić przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jej wartość jest bowiem przychodem z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT (wartość umorzonych zobowiązań). W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta