Jak ułatwić dostęp do kasacji
Nic nie stoi na przeszkodzie, by umożliwić sporządzanie kasacji prezesowi samorządu adwokackiego i radcowskiego – piszą prawnicy.
Piotr Kardas, Jacek Giezek, Maciej Gutowski
Polska procedura karna znów staje się przedmiotem prac legislacyjnych, których zakres Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany – zmierzające przede wszystkim do odwrócenia reformy obowiązującej od 1 lipca 2015 r., zwłaszcza do wyeliminowania regulacji istotnie wzmacniających kontradyktoryjność procesu karnego – obejmują nie tylko procedurę karną, ale i przepisy kodeksu karnego. Wśród rozwiązań, które – najoględniej mówiąc – przywracają stan poprzedni, pojawia się pewna nowość: propozycja poszerzenia możliwości złożenia kasacji od wyroku sądu odwoławczego uchylającego wyrok sądu pierwszej instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania. Takiej możliwości nie przewidywały przepisy proceduralne obowiązujące w Polsce od 1928 r.
Trzy powody
Przypominamy, że ograniczeniem prawa do sądu idącym dalej niż wyłączenie możliwości zaskarżenia orzeczenia kasatoryjnego jest dopuszczenie wniesienia kasacji na korzyść oskarżonego – niezależnie od powołania się na rażącą obrazę prawa – jedynie po skazaniu go na pozbawienie wolności bez warunkowego zawieszenia (art. 523 § 2 k.p.k.). Ograniczenie zdaje się wynikać z obawy o nadużywanie przez obrońców tego środka, czego konsekwencją mogłoby być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta