Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hala przeznaczona na wynajem nie jest środkiem trwałym

03 lutego 2016 | Ekspert księgowego
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Składnik majątku wykorzystywany wcześniej w podstawowej działalności firmy, ale w związku ze zmianą jej profilu przekwalifikowany do kategorii inwestycji, można wyceniać według dotychczas stosowanych zasad lub według wartości rynkowej.

Dorota Majewska

Spółka posiada halę magazynową. W związku ze zmianą profilu naszej działalności, chcemy ją wynajmować spółce prowadzącej hurtownię. Czy sytuacja ta wymusza na nas przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji? Jeśli tak, to w jakiej wartości wykazać to przekwalifikowanie? Czy halę magazynową musimy w dalszym ciągu amortyzować? – pyta czytelnik.

Na zmianę profilu działalności spółki mogą wpłynąć różne sytuacje. Skutkuje to m.in. tym, że niektóre środki trwałe przestają być wykorzystywane w podstawowej działalności gospodarczej. Zarząd powinien w takiej sytuacji zdecydować, czy dane aktywa sprzedać czy np. wynajmować. Decyzja o wynajmowaniu nieruchomości powoduje, że spółka staje się posiadaczem składnika aktywów, z którego czerpie korzyści ekonomiczne w postaci czynszu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości i (dalej: uor) aktywa posiadane przez spółkę w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, czy to z przyrostu wartości, uzyskania przychodu w wartości odsetek, dywidend czy innych pożytków, są kwalifikowane jako inwestycja. W związku z tym nie można takiego składnika aktywów kwalifikować jako środek trwały >patrz ramka.

Środki trwałe spółka wykorzystuje na własne potrzeby

Środki trwałe to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10360

Wydanie: 10360

Spis treści
Zamów abonament