Opłaty za parkingi i autostrady – ile VAT można odliczyć?
Jeśli na placu przed budynkiem firmy swoje auta stawiają jej klienci, to ma ona prawo uwzględnić w rozliczeniach cały podatek od towarów i usług za wynajem tego miejsca.
W przepisach ustawy o VAT (art. 86a ust. 2) zakres wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, od których podatnik może odliczyć tylko 50 proc. VAT, został określony bardzo szeroko. Obejmują one zarówno wydatki związane z nabyciem, importem czy wytworzeniem pojazdów oraz ich części składowych, jak i wydatki ponoszone z tytułu używania pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub podobnej umowy. Do tego katalogu należą również wszelkie inne wydatki eksploatacyjne, w tym wydatki dotyczące nabycia lub importu wszelkiego rodzaju paliw, usług naprawy lub konserwacji pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Jest broszura, ale wątpliwości pozostały
Od początku funkcjonowania nowych przepisów zakres tych wydatków, a w szczególności to, czy obejmują one również wydatki związane z korzystaniem z autostrad czy parkingów, budził istotne kontrowersje. Co prawda w broszurze zamieszczonej na stronie internetowej ministra finansów w związku z wejściem w życie nowych przepisów wyjaśniono, że w katalogu wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych mieszczą się również opłaty za autostrady i parkingi. Jednak w praktyce stanowisko organów podatkowych często podlega negatywnej weryfikacji sądowej, stąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta