Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadki cen ropy mogą zarazić gospodarkę

22 lutego 2016 | Ekonomia
Andrew Wilson
źródło: materiały prasowe
Andrew Wilson

Nie widzimy powodów do przeceny na światowych giełdach, którą obecnie obserwujemy. Normalnie funkcjonujący rynek powinien być barometrem tego, co się dzieje w realnej gospodarce.

Andrew Wilson

 

Nieuzasadniony optymizm na rynkach niesie z sobą ryzyko bolesnego rozczarowania, jednak bezpodstawny pesymizm może być równie szkodliwy jak nadmiar pewności siebie. Obecnie rynek ma do czynienia właśnie z takim ryzykiem: rosnące obawy o spadki cen ropy mogą przesłonić wiele pozytywnych sygnałów dotyczących większości innych klas aktywów.Nadzieje na uniknięcie przedwczesnego końca cyklu zwyżek należy pokładać w tym, że reakcja inwestorów na ceny ropy nie będzie przesadzona

Ryzyko pesymizmu jest szczególnie duże, gdy rynki osiągają szczyty. Wraz z dojrzewaniem cyklu gospodarczego to naturalne, że inwestorzy wypatrują wczesnych oznak odwrócenia trendu, co pozwoli im na realizację zysków zaraz po tym, jak ceny aktywów miną szczyt.

Ropa: kwestia podaży

Dziś wielu tak właśnie traktuje spadki cen ropy: jako sygnał wczesnego ostrzegania dla innych inwestycji. To zrozumiałe, dopóki nie weźmie się pod uwagę, że z dwóch kluczowych dla cen ropy czynników, czyli popytu napędzanego przez rosnącą światową gospodarkę oraz odpowiadającej mu podaży, to ten drugi ciągnie ceny w dół. Wydobycie ropy z łupków w USA spowodowało długofalowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10376

Wydanie: 10376

Spis treści
Zamów abonament