Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczodra firma zapłaci mniejszy podatek

22 lutego 2016 | Podatki | Tomasz Pastuszka

Spółki mają prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania w przypadku przekazania darowizny. 
Dla zastosowania odliczenia konieczne jest jednak spełnienie wielu warunków.

Tomasz Pastuszka

Zbliża się termin rozliczenia CIT za 2015 rok. Trzeba zatem pamiętać, że w myśl art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, obliczając podstawę opodatkowania, firma ma prawo uwzględnić przekazane w zeszłym roku darowizny, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu.

Warunek podmiotowy...

Darowizna powinna zostać przekazana organizacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (zwanej dalej u.d.p.p.w.) lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Oznacza to, że beneficjentami przekazywanych darowizn nie muszą być jednostki posiadające status organizacji pożytku publicznego. Muszą oni natomiast prowadzić działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Darowizna nie może jednak zostać odliczona w trybie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, jeżeli zostaje przekazana podmiotowi działającemu w celu osiągnięcia zysku (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT w zw. z art. 3 ust. 2 u.d.p.p.w.).

...i przedmiotowy

Darowizna powinna zostać przekazana na cele określone w art. 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10376

Wydanie: 10376

Spis treści
Zamów abonament