Nie każdy otrzyma interpretację indywidualną
Jeśli w określonym stanie faktycznym została już wydana interpretacja ogólna, podmiot wnioskujący o wydanie pisma w swojej konkretnej sprawie dostanie informację, że ma ona zastosowanie w jego przypadku.
Nowelizacja przepisów ordynacji podatkowej wprowadziła od 1 stycznia istotne zmiany w zakresie interpretacji podatkowych. Warto zatem przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie interpretacji zapoznać się z nowymi regulacjami.
Kto i gdzie składa
Interpretacje podatkowe, wydawane od 1 lipca 2007 r. przez ministra finansów, dzielą się na indywidualne i ogólne. Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć każdy, kto ma wątpliwości co do zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Warto podkreślić, że przez ministra wydawane są tylko interpretacje ogólne, indywidualne wydają w jego imieniu upoważnieni dyrektorzy izb skarbowych. Wnioski można złożyć osobiście w siedzibie właściwego dyrektora izby skarbowej lub wysłać pocztą na adres Biura Krajowej Informacji odpowiadający danej izbie skarbowej według miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy >patrz tabela 1 lub rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek >patrz tabela 2. Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej powinien być złożony na odpowiednich drukach. Od 5 stycznia 2016 r. obowiązują nowe wzory formularzy:
- wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (druk ORD-IN/oraz ORD-IN/A),
- wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej (druk ORD-WS oraz ODR-WS/A),
- wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta