Świat to biblioteka i labirynt
Zmarły na raka w wieku 84 lat Umberto Eco miał silne związki z Polską. Zaczęły się od „Quo vadis".
W życiu włoskiego pisarza, eseisty, autora „Imienia róży", powieści sprzedanej w 30 mln egzemplarzy, Polska pojawiła się wraz z lekturą powieści Sienkiewicza. Umberto Eco miał wtedy 12 lat.
Miłość, której nie było
– Ponadto między mną a Wisławą Szymborską iskrzyło, ale dane mi było poznać ją dopiero na rok przed jej śmiercią – wspominał w maju 2015 r., gdy otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. – Żartowaliśmy nawet, że gdyby do naszego spotkania doszło w młodości, na pewno skończyłoby się historią miłosną. Autorem szczególnym był też dla mnie Stanisław Jerzy Lec, autor „Myśli nieuczesanych". Jako redaktor miałem szczęście zlecić ich tłumaczenie, które ukazało się z moją przedmową. Uważam Leca za geniusza. Jawi się jako autor tekstów odpowiednich do chińskich ciasteczek.
Pisząc książkę „Poszukiwania języka doskonałego", zgłębiał z kolei esperanto Ludwika Zamenhofa. – A w czasie studiów filozoficznych pochylałem się nad rozmyślaniami Ajdukiewicza i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta