Liczy się łączna wartość transakcji usługowych z danym kontrahentem
Obowiązek dokumentowania transakcji z podmiotem powiązanym dotyczy łącznie świadczenia usług, sprzedaży i udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, jeśli przekroczyły razem próg wartościowy w wysokości 30 tys. euro za dany rok podatkowy.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 5 listopada 2015 r. (IBPB-1-2/4510-477/15/MW).
Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie pełnienia funkcji agencji pracy (tj. dostarczania usług pracy tymczasowej, rekrutacji pracowników stałych oraz usług outsourcingowych i doradztwa personalnego). Spółka należy do grupy kapitałowej zrzeszającej kilkanaście spółek bezpośrednio powiązanych kapitałowo oraz kilkadziesiąt spółek powiązanych pośrednio. Spółki z grupy współpracują ze sobą poprzez zawieranie różnych rodzajów transakcji wewnątrzgrupowych w zakresie m.in. usług doradczych, usług pracy tymczasowej, najmu, refaktury kosztów, usług telekomunikacyjnych, szkoleń, usług marketingowych, licencji, pożyczek.
Spółka przeprowadza także transakcje inne niż towarowe z podmiotami z grupy, dla których w polskich przepisach podatkowych zastosowanie znajduje limit 30 tys. euro, ale zakres tych transakcji różni się znacznie między sobą (m.in. świadczone są na podstawie odrębnie zawieranych umów lub cena jest kalkulowana według odmiennej metody).
Spółka zadała pytanie, czy powinna sporządzać dokumentację cen transferowych w odniesieniu do takich umów, w których kwoty do zapłaty nie osiągnęły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta