Gdy do przedsiębiorcy przyjdą urzędnicy wysłani przez fiskusa
Każda firma musi się liczyć z możliwością skontrolowania prawidłowości jej rozliczeń przez upoważniony do tego organ. Dlatego istotna jest znajomość reguł, według których jego pracownicy mogą wykonywać swoje czynności.
Choć liczba prowadzonych kontroli podatkowych, postępowań kontrolnych i czynności sprawdzających (w tym kontroli krzyżowych) sukcesywnie z roku na rok maleje, wciąż jest znaczna, przez co, co do zasady, postępowania te mogą dotknąć każdego podatnika. Mając na uwadze skalę działań fiskusa prowadzonych w tym zakresie, pragniemy przybliżyć zagadnienia kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających, w tym tzw. kontroli krzyżowych.
W niniejszym artykule, inicjującym cykl „Kontrola w firmie", omówimy, czym charakteryzują się wymienione czynności i jakie są główne różnice między nimi. Wskażemy, które z organów podatkowych są upoważnione do ich prowadzenia, oraz opiszemy główne obowiązki podatników związane z przeprowadzeniem poszczególnych postępowań. W kolejnych artykułach serii omówimy natomiast sukcesywnie szczegółowe zagadnienia związane ze sposobem wszczęcia kontroli podatkowej i czasem jej prowadzenia, obowiązkami kontrolujących i kontrolowanych w jej toku, a także przybliżymy problematykę postępowania dowodowego w trakcie prowadzenia kontroli podatkowej. Na koniec przedstawimy aspekty związane z zakończeniem kontroli podatkowej, w tym dotyczące zwalczania niekorzystnych rozstrzygnięć kontroli....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta