Grant dla naukowca bez PIT
Środki z programu „Mobilność plus" przyznaje jednostka naukowa, w której beneficjent jest zatrudniony. Są zwolnionym z opodatkowania świadczeniem przeznaczonym na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Pracownicy uczelni, którzy otrzymali pieniądze na pobyt w zagranicznych ośrodkach naukowych w ramach programów realizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, toczą spory z fiskusem o zwolnienie tych środków z opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednym z takich programów jest program „Mobilność plus" >patrz ramka. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 listopada 2015 r. (III SA/Wa 3853/14) potwierdził, że środki finansowe otrzymane przez jego uczestników mogą być, pod pewnymi warunkami, zwolnione od PIT. To jest ważny wyrok, gdyż wspiera realizację pożądanych celów polityki naukowej w Polsce.
Zdaniem fiskusa
Organy podatkowe w swoich interpretacjach odnoszących się do naukowców będących pracownikami jednostek naukowych są przeciwne objęciu wypłacanych środków zwolnieniem podatkowym, przedstawiając przy tym różne argumenty. Twierdzą np., że:
- środki na pokrycie przez uczestnika programu kosztów stażu i kosztów podróży nie stanowią stypendium wolnego od podatku (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 23 sierpnia 2013 r., IPPB4/415-368/13-4/MP, w której organ zakwestionował zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT),
- środki te nie stanowią również świadczeń pomocy materialnej dla osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta