Remonty mieszkań tańsze nie będą
Czy zmiany podatków wpłyną na ceny materiałów budowlanych? Czy fiskus zarobi więcej na remontujących?
Ceny materiałów potrzebnych do wybudowania 152-metrowego domu spadły w ciągu ubiegłego roku o 2,7 tys. zł, do niespełna 123 tys. zł – wynika z barometru „Rz". Notowania miesięczne wskazują na wahania stawek. Jak podaje Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB), w styczniu tego roku w porównaniu z grudniem zdrożały izolacje wodochronne (1,8 proc.), pokrycia i folie dachowe oraz rynny (1,5 proc.), a także izolacje termiczne (1,3 proc.). Nieznacznie więcej (0,3–0,4 proc.) zapłacimy za materiały ścienne ceramiczne i chemię budowlaną. O 7,5 proc. zdrożały farby, lakiery i tapety. Spadły zaś ceny cementu, wapna (-1,8 proc.), płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (-0,5 proc.). Nie zmieniły się ceny kostki brukowej, bram i ogrodzeń.
Chętnie odnawiają
Jednocześnie składy i sklepy budowlane notują coraz lepszą sprzedaż materiałów związanych z utrzymaniem domu. Mirosław Lubarski, członek zarządu Grupy PSB, tłumaczy, że Polacy coraz bardziej dbają o nieruchomości. – A ci, którzy budowali domy dziesięć lat temu, teraz je remontują – zwraca uwagę. – Dlatego też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta