Diamenty może są wieczne, ale teraz tanieją
Wydobywanie wielkich kamieni o astronomicznych cenach to jedynie margines tego rynku. Najpopularniejsze, te niewielkie, są coraz bardziej dostępne.
piotr mazurkiewicz
Duże diamenty to wciąż temat elektryzujący media na całym świecie i każdorazowo informacje o nowym odkryciu publikowane są w tysiącach miejsc. Ostatnim takim newsem było wydobycie w Angoli 404-karatowego okazu – jego wartość w stanie surowym to ponad 12 mln euro.
To największy kamień wydobyty dotychczas w tym kraju, choć daleko mu do największego diamentu w historii z masą ponad 3,1 tys. karatów.
Rekordy to margines
W listopadzie w Botswanie odnaleziono kamień z ponad 1 tys. karatów. – Przemysł wydobywczy odegrał w przypadku tego kraju ogromną rolę, pozwala też na inwestycje publiczne w sektor zdrowotny, edukację czy infrastrukturę – wyjaśnia William Lamb, prezes firmy Lucara. To w należącej do niej kopalni odnaleziono kamień nazywany Lesedi La Rona.
Jednak takie okazy zdarzają się bardzo rzadko, a diamenty, choć są jednym z symboli towarów luksusowych, jednak trochę tracą blask.
Z danych zbieranych na potrzeby cyklicznego badania RapNet Diamond...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta