Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z pułapki średniego dochodu można uciec

22 lutego 2016 | Ekonomia
Na rynku pracy szczególnym ograniczeniem dla Polski jest demografia – wskazywali uczestniczący w konferencji eksperci DNB Bank Polska i Deloitte.
źródło: materiały prasowe
Na rynku pracy szczególnym ograniczeniem dla Polski jest demografia – wskazywali uczestniczący w konferencji eksperci DNB Bank Polska i Deloitte.

Jak? Zwiększając liczbę pracujących, inwestycje i produktywność – przekonują eksperci DNB Bank Polska i Deloitte.

Anna Cieślak-Wróblewska

Makroekonomiczne modele pokazują, że Polska, niestety, wpadła w pułapkę średniego dochodu – przekonuje Rafał Ancztak, członek zarządu Deloitte Consulting. – Już w latach 2008–2009 przekroczyliśmy Rubikon, coraz trudniej nam będzie iść do przodu i gonić kraje rozwinięte – dodaje. – Możemy w tej pułapce pewnego marazmu gospodarczego utknąć na dobre albo nawet cofnąć się do grupy krajów słabo rozwiniętych – ostrzega Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska. – Ale równie prawdopodobne są szanse na sukces, awans do pierwszej ligi, tylko musimy na ten sukces zapracować.

Więcej pracujących

W raporcie „Kierunki 2016 – Polska w pułapce średniego dochodu" przedstawione zostały ścieżki ucieczki z tej pułapki. Według jego autorów głównymi elementami wzrostu są zasoby pracy, zasoby kapitału i produktywność czynników produkcji. W każdej z tych dziedzin w Polsce występują strukturalne ograniczenia.

Na rynku pracy szczególnym ograniczeniem jest demografia. Najnowsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10376

Wydanie: 10376

Spis treści
Zamów abonament