Z pułapki średniego dochodu można uciec
Jak? Zwiększając liczbę pracujących, inwestycje i produktywność – przekonują eksperci DNB Bank Polska i Deloitte.
Anna Cieślak-Wróblewska
Makroekonomiczne modele pokazują, że Polska, niestety, wpadła w pułapkę średniego dochodu – przekonuje Rafał Ancztak, członek zarządu Deloitte Consulting. – Już w latach 2008–2009 przekroczyliśmy Rubikon, coraz trudniej nam będzie iść do przodu i gonić kraje rozwinięte – dodaje. – Możemy w tej pułapce pewnego marazmu gospodarczego utknąć na dobre albo nawet cofnąć się do grupy krajów słabo rozwiniętych – ostrzega Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska. – Ale równie prawdopodobne są szanse na sukces, awans do pierwszej ligi, tylko musimy na ten sukces zapracować.
Więcej pracujących
W raporcie „Kierunki 2016 – Polska w pułapce średniego dochodu" przedstawione zostały ścieżki ucieczki z tej pułapki. Według jego autorów głównymi elementami wzrostu są zasoby pracy, zasoby kapitału i produktywność czynników produkcji. W każdej z tych dziedzin w Polsce występują strukturalne ograniczenia.
Na rynku pracy szczególnym ograniczeniem jest demografia. Najnowsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta