Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duńczycy donieśli, Polacy ukarali

09 marca 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Producent, który nie informuje klientów, że w kiełbasie znajduje się mięso oddzielone mechanicznie, wprowadza ich w błąd.

Spór w sprawie dotyczył kary za wprowadzenie na rynek zafałszowanej kiełbasy. Problemy producenta się zaczęły, kiedy do wojewódzkiego inspektoratu jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wpłynęło pismo duńskich służb kontrolnych dotyczące nieprawidłowości w oznakowaniu jednego z produktów. W piśmie wskazano na możliwą obecność niezadeklarowanego mięsa odkostnionego mechanicznie (tzw. MOM). Ponadto wskazano na możliwą rozbieżność związaną ze sprzeczną informacją dotyczącą obecności soi w produkcie.

Do firmy wkroczyli inspektorzy. Kontrola objęła m.in. kiełbasę drobiową homogenizowaną, wędzoną, parzoną. W pobranej do badań próbce specjalistyczne laboratorium wykryło obecność mięsa odkostnionego mechanicznie (MOM). A to było niezgodne z deklaracją producenta. Ponadto badania laboratoryjne wykazały, że trzy inne produkty, tj. kiełbasy, nie spełniają wymagań deklaracji producenta pod względem obecności azotynów i azotanów.

W konsekwencji wojewódzki inspektor nałożył na spółkę ponad 22 tys. zł kary za wyprodukowanie i wprowadzenie do obrotu zafałszowanych partii artykułów rolno-spożywczych.

Co to jest mięso

Ukarana nie zgodziła się z decyzją. Tłumaczyła, że kiełbasa drobiowa homogenizowana jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament