Fiskus prawidłowo odczytał intencje ustawodawcy
Jeśli wierzytelność uległa przedawnieniu, to odpisy aktualizujące jej wartość nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Spółka wystąpiła o potwierdzenie stanowiska w zakresie możliwości rozliczenia w kosztach przedawnionych wierzytelności. Zauważyła, że określone w ustawie o rachunkowości odpisy aktualizujące wartość wierzytelności przedawnionej, której nieściągalność uprawdopodobniono, są kosztem podatkowym od tej jej części, która była zaliczona do przychodów należnych. Zdaniem firmy przedawnienie wierzytelności objętej odpisem aktualizującym nie ma żadnego znaczenia prawnego dla zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT. Tym samym możliwe jest ujęcie w kosztach odpisu aktualizującego wartość wierzytelności, po właściwym uprawdopodobnieniu jej nieściągalności.
Firma tłumaczyła, że ustawa o CIT zawiera wyłącznie dwie przesłanki, których kumulatywne spełnienie pozwala zaliczyć odpisy aktualizujące wartość należności do kosztów. W szczególności przesłanką uniemożliwiającą zaliczenie odpisów aktualizujących wartość należności do kosztów nie jest ich ewentualne przedawnienie.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że o możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta