Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najdroższe śledztwo świata nie doczeka się końca

09 marca 2016 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

Trzydzieści lat po zamordowaniu Olofa Palmego policja wciąż ma nadzieję, że zagadka śmierci premiera Szwecji zostanie rozwiązana. I nadal zbiera wskazówki, które mogą ją w końcu naprowadzić na właściwy trop - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.

Olof Palme został śmiertelnie postrzelony 28 lutego 1986 r. w Sztokholmie, na skrzyżowaniu ulic Sveavägen i Tunnelgatan, o godzinie 23.21. Wracał wówczas z żoną Lisbet z kina, bez eskorty ochroniarzy, ponieważ tak sobie zażyczył. Sprawca oddał dwa strzały w plecy premiera, wskutek których Olof Palme zmarł na miejscu.

Morderca pozostawił po sobie niewiele śladów i zniknął w mrokach nocy.

Kilka dni po morderstwie najwyższy szef policji województwa sztokholmskiego Hans Holmér spotyka się z następcą Palmego Ingvarem Carlssonem i formuje grupę mająca poprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa Palmego. Mimo że ma bardzo skromne doświadczenie na tym polu, mianuje siebie samego na szefa grupy. To preludium do jednego z największych i najdroższych dochodzeń w sprawie zbrodni na świecie.

W ciągu 30 lat policja przesłuchała 10 tys. osób i nie mniej niż 133...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament