Agenda 2020 dla sektora bankowego
15 propozycji, które mają zapewnić stabilny rozwój polskiej bankowości z korzyścią dla wszystkich interesariuszy.
Paweł Borys
Biorąc pod uwagę trendy technologiczne i regulacyjne, sektor bankowy czeka w najbliższych latach zasadnicza transformacja. Istnieje ryzyko, że jej efektem będą utrata relacji z klientami i wzrost niestabilności, ale dobrze przeprowadzona może wzmocnić sektor i jego reputację przy wykorzystaniu nowej umowy społecznej i technologii.
Niestabilność sektora bankowego niesie za sobą większe skutki społeczne niż wojna konwencjonalna czy pandemia – takie są wnioski raportu Światowego Forum Ekonomicznego nt. globalnych ryzyk. Potwierdzają to koszty ostatniego kryzysu finansowego, będącego efektem nieumiarkowania w napędzaniu wzrostu gospodarczego kredytem, co zakończyło się recesją i ryzykiem sekularnej stagnacji.
Tymczasem reformy, „kreatywną destrukcję" zastąpiono kreatywnym drukiem pieniądza. Obecny model rozwoju, w którym 8,4 proc. ludności posiada 83,3 proc. światowego bogactwa, a ścieżka emisji CO2 mieści się powyżej poziomu mogącego zdestabilizować klimat, jest niestabilny. Dlatego na eksponowane miejsce na światowej agendzie wchodzi idea zrównoważonego rozwoju. Jej wdrożenie zwykle narusza status quo i odbywa się w tle potężnych konfliktów grup interesu. Wojna Davos z Peurto Alegre jest w istocie poważnym konfliktem wartości i wizji rozwoju.
W sektorze bankowym konflikt Wall Street...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta