Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposoby na anonimowe naruszenia praw autorskich

09 marca 2016 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
autor zdjęcia: Andrzej Kwedo
źródło: Fotorzepa

Świat internetu w dużej mierze oparty jest na usługach serwisów hostingowych, czyli takich, które oferują usługę udostępniania zasobów swojego systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez użytkownika (art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, dalej: ustawy). Przykładem są serwisy typu YouTube i Facebook, w zakresie, w jakim to użytkownicy decydują, jakie treści znajdą się na ich profilach w tych serwisach.

Dlatego, jeżeli dochodzi do naruszenia praw autorskich w internecie, bardzo często odbywa się to za pomocą tych serwisów, np. poprzez publiczne udostępnienie nielegalnego wideo na YouTube lub zdjęcia na Facebooku.

W takiej sytuacji osoba, której prawa zostały naruszone, ma dwie opcje: jeżeli serwis to przewiduje, może zwrócić się z roszczeniami bezpośrednio do „właściciela" profilu lub też skorzystać z procedury „notice and take down" i zgłosić naruszenie serwisowi, np. YouTube lub Facebookowi. W ten drugi sposób najprościej doprowadzić do zablokowania dostępu do nielegalnych treści. Procedura ta wynika z przepisów o ograniczeniu odpowiedzialności usługodawców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament