Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa PiS o Trybunale musi iść do kosza

09 marca 2016 | Rzecz o polityce | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Włodzimierz Cimoszewicz | Nie zdziwię się, jeśli prezydent USA będzie powściągliwy w relacjach z Andrzejem Dudą

Rz: Minister Zbigniew Ziobro został ponownie prokuratorem generalnym. Co to znaczy dla wymiaru sprawiedliwości?

Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, minister sprawiedliwości i minister spraw zagranicznych: Pokazał to już dziesięć lat temu. Teraz załatwił sobie nowe uprawnienia w ustawie o prokuraturze, dające mu nieograniczone możliwości bezkarnego nadużywania władzy do prześladowania ludzi pod pozorem działania w interesie społecznym. Trawestując tytuł sztuki Bettiego: „trąd powrócił do Pałacu Sprawiedliwości".

Spodziewa się pan powrotu do śledztw, które zostały umorzone po przegranych przez PiS wyborach w 2007 r.? Opozycja obawia się procesów pokazowych.

To bardzo prawdopodobne. Z jednej strony prawdą jest, że prokuratura ma na koncie wiele kompromitujących porażek, z drugiej małostkowość, mściwość i bezwzględność obecnie rządzących są gwarancją, że nie przepuszczą okazji, by utytłać w błocie kogo się da.

PO chciał postawić Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu. Zabrakło kilku głosów posłów nieobecnych na sali podczas głosowań. Dzisiaj Ziobro, jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny, święci triumfy. Na PO zemści się teraz zaniechanie?

Kunktatorstwo PO w wielu wypadkach stworzyło możliwość politycznego przeżycia ludziom, którzy powinni być pociągnięci do odpowiedzialności....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament