Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział wyniku jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania

09 marca 2016 | Ekspert księgowego | Piotr Gancarz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ustalenie, jak zostaną spożytkowane efekty działalności firmy wykazane 
w rachunku zysków i strat, musi być poprzedzone akceptacją rocznego raportu przez organ zatwierdzający.

Wynik finansowy jest odzwierciedleniem decyzji ekonomicznych podejmowanych przez właścicieli przedsiębiorstwa. Jest miernikiem rezultatu działalności gospodarczej prowadzonej w danym okresie. W jednostkach prowadzących pełną księgowość wynik osiągnięty w ciągu danego roku obrotowego ustala się na koncie „Wynik finansowy" poprzez przeksięgowanie na to konto kosztów, przychodów, podatku dochodowego oraz pozostałych obowiązkowych zmniejszeń zysku. Jeżeli na koniec roku obrotowego konto „Wynik finansowy" wykazuje saldo Wn, oznacza to stratę netto. Jeżeli wykazuje saldo Ma, oznacza to zysk netto. Zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wynik finansowy dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji ustala się według wariantu kalkulacyjnego lub porównawczego rachunku zysków i strat. Powinien on obejmować informacje zawarte w załączniku numer 1 do uor.

Uwaga! Jednostki mikro- i małe mają możliwość sporządzania uproszczonych wersji rachunku zysków i strat odpowiednio zgodnie z załącznikiem nr 4 do uor dla jednostek mikro (wariant uniwersalny) i z załącznikiem nr 5 dla jednostek małych (wariant kalkulacyjny lub porównawczy).

Dwa warianty

Rachunek zysków i strat zarówno w wariancie kalkulacyjnym, jak i porównawczym pokazuje w ujęciu segmentowym następujące wyniki cząstkowe:

- wynik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament