Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe linie kredytowe dla innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorców

09 marca 2016 | Dobra Firma
Dariusz 
Kacprzyk, były prezes zarządu BGK
źródło: materiały prasowe
Dariusz 
Kacprzyk, były prezes zarządu BGK

Korzystając z doświadczeń gwarancji de minimis, Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy z dziesięcioma bankami komercyjnymi, uruchomił program gwarancji innowacyjnych.

Michał Kołtuniak

Podobnie jak przy przetestowanym już programie gwarancji de minimis, tak i ten skierowany jest do firm z sektora MSP i ma im pomóc w zdobyciu finansowania oferowanego przez banki. Instytucje te, których jednym z fundamentów działalności jest udzielanie pożyczek i kredytów, muszą zawsze wyważyć opłacalność wejścia w jakąś inwestycję i ryzyko braku spłaty kredytu. To ryzyko wzrasta, jeżeli autorem projektu jest firma niemająca długiej historii działalności, nieposiadająca wystarczających zabezpieczeń i jeszcze dodatkowo planująca zainwestować w zupełnie nowe rozwiązania. Choć wprowadzanie innowacyjnych technologii i procesów jest niezbędne gospodarce do jej dalszego, dynamicznego rozwoju, to wiąże się także z wyższym ryzykiem. Nie wszystkie produkty i usługi, które są wynikiem wprowadzanych innowacji, osiągają ostatecznie sukces na rynku. I w ten sposób zamyka się koło polegające na częstej odmowie finansowania – poprzez kredyt bankowy – najbardziej innowacyjnych projektów zgłaszanych przez mikro- i małe firmy.

Program gwarancji kredytowych dla innowacyjnych MSP ma być kolejnym, na razie realizowanym w wersji pilotażowej, instrumentem przełamującym wspomniane bariery.

Rola gwarancji

Gwarancja udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego daje instytucji finansowej znacznie większą pewność odzyskania środków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament