Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim są dziś pożyteczni idioci

09 marca 2016 | Rzecz o polityce | Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Kto bardziej realizuje interesy Kremla: KOD czy PiS

Andrzej Zybertowicz włożył kij w mrowisko. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie TVN 24 stwierdził, że ujawnienie zawartości szafy Czesława Kiszczaka i demonstracje KOD w obronie Lecha Wałęsy to elementy wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi z Polską.

Reakcje były do przewidzenia. Bartłomiej Sienkiewicz i Aleksander Kwaśniewski zarzucili doradcy prezydenta RP snucie teorii spiskowych. Nie zawiódł też na łamach „Gazety Wyborczej" Wojciech Maziarski, który usiłował wyśmiać opinię Zybertowicza, po raz kolejny powtarzając mantrę, że Kremlowi zależy na rozbiciu Unii Europejskiej, więc popiera w niej dążące do tego samego celu ugrupowania skrajnej prawicy.

Metody KGB

Takie próby obalenia hipotezy (bo przecież nie tezy!) Zybertowicza świadczą o intelektualnej bezradności adwersarzy z opozycji lub rutynowym dezawuowaniu przez nich każdej wypowiedzi przedstawiciela obozu władzy.

Przypomnijmy zatem, co powiedział toruński socjolog. Przede wszystkim wyraził wątpliwość, że Kiszczak mógł trzymać esbeckie dokumenty w swoim domu, ponieważ przechowywanie ich w takim miejscu mogłoby go i jego żonę Marię narazić na brutalną napaść „nieznanych sprawców".

Zybertowicz przywołał w tym kontekście wydarzenie z roku 1992 – bestialskie zamordowanie Piotra i Alicji Jaroszewiczów, motywowane przypuszczalnie chęcią wykradzenia z ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10390

Wydanie: 10390

Spis treści
Zamów abonament