Dotacja, która ma charakter cenotwórczy, podlega VAT
Jeżeli otrzymane dofinansowanie jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związane z ceną danego świadczenia, tj. dzięki niemu ma cenę niższą o konkretną kwotę, to trzeba od niego naliczyć podatek od towarów i usług.
Podatniczka jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego. W październiku 2014 r. zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o udzielenie wsparcia na świadczenie usług doradczych w punktach konsultacyjnych. Kontrakt miał być realizowany w zakresie projektu systemowego PARP współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Podatniczka zapytała, czy wsparcie przeznaczone na finansowanie wydatków kwalifikujących się do objęcia projektem podlega opodatkowaniu VAT i czy ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego od całości nabytych od konsultantów usług świadczonych w ramach projektu. Sama uważała, że kwota wsparcia nie podlega opodatkowaniu i przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od całości nabytych usług, bez względu na źródło finansowania tych wydatków.
Fiskus przyznał jej rację co do prawa do odliczenia. Jednak miał inne zdanie w zakresie nieuznania dotacji otrzymanej na świadczenie usług doradczych za obrót i jej opodatkowania.
Zauważył, że dotacja otrzymana w wysokości do 90 proc. kosztów usługi doradczej pokrywa część wartości świadczonej usługi. Z wniosku wynikało, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta